اخبار پلاستیک ضایعات پلاستیک گارانتی پلاستیک

فاجعه ضایعات پلاستیک پس از کرونا

در چند سال اخیر روش‌هایی برای کاهش استفاده از ضایعات پلاستیکی در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود، اما در حال حاضر به دلیل "احتیاط بیشتر" و ترس از افزایش همه‌گیری، اقدامات سخت محیطی در مورد کاهش ضایعات پلاستیک مانند گذشته اجرا نمی‌شوند.

فروش ویژه گرانول پلاستیک

به گزارش ایسنا : گزارش‌های فراوانی در مورد تأثیر مثبت شیوع کروناویروس و خانه‌نشینی بر کاهش آلودگی هوا و آب منتشرشده است، اما هنوز توجه چندانی به ضایعات پلاستیک پس از کرونا ، ناشی از ابزارهای حفاظتی پلاستیکی در برابر این ویروس همه‌گیر نشده است .

مهمتر اینکه در چند سال اخیر روش‌هایی برای کاهش استفاده از ضایعات پلاستیکی در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود، اما در حال حاضر به دلیل "احتیاط بیشتر"  و ترس از افزایش همه‌گیری، اقدامات سخت محیطی در مورد کاهش ضایعات پلاستیک مانند گذشته اجرا نمی‌شوند.
در چند سال اخیر روش‌هایی برای کاهش استفاده از ضایعات پلاستیکی در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود، اما در حال حاضر به دلیل “احتیاط بیشتر” و ترس از افزایش همه‌گیری، اقدامات سخت محیطی در مورد کاهش ضایعات پلاستیک مانند گذشته اجرا نمی‌شوند.

 استفاده از محصولات حفاظتی مانند ماسک، دستکش و دیگر ابزارهای پزشکی پلاستیکی و رها کردن آنها در محیط زیست موجب نفوذ این مواد به آب‌ها و همچنین بسته شدن مسیر آبراه‌ها می‌شوند.

مهمتر اینکه در چند سال اخیر روش‌هایی برای کاهش استفاده از ضایعات پلاستیکی در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود، اما در حال حاضر به دلیل “احتیاط بیشتر”  و ترس از افزایش همه‌گیری، اقدامات سخت محیطی در مورد کاهش ضایعات پلاستیک مانند گذشته اجرا نمی‌شوند.

نگرانی در مورد ایمنی و آلودگی ویروس باعث لغو ممنوعیت‌های استفاده از پلاستیک های یک‌بارمصرف شده است و به همین دلیل تقاضا برای بطری آب، کیسه‌های پلاستیکی و بسته‌بندی پلاستیکی افزایش‌یافته است. از زمان شروع بیماری همه‌گیر کروناویروس، بسیاری از فروشگاه‌ها کیسه‌های قابل‌استفاده مجدد خود را ممنوع و آنها را با کیسه‌های پلاستیکی یک‌بارمصرف جایگزین کردند.

باوجوداینکه، نتایج منتشرشده در نشریه پزشکی New England نشان می‌دهد که مدت‌زمان ماندگاری این ویروس بر روی پلاستیک بیش از دیگر مواد است و عمر طولانی‌تر بر روی پلاستیک و استیل در مقایسه با مس و مقوا دارد، اما همچنان از کیسه‌های پلاستیکی با خطر انتقال بالا استفاده می‌شود و از اولویت استفاده از کیسه‌های مقوایی و کاغذی با خطر کمتر انتقال این بیماری، چشم‌پوشی می‌شود.

از دیگر موارد تأثیرگذار شیوع کووید-19 محدودیت بازیافت زباله‌های شهری در ایالات‌متحده و خارج از ایالات‌متحده است که بیانگر عدم بازیافت ضایعات پلاستیک است.

دانشمندان حفاظت از اقیانوس‌ها از تعلیق ممنوعیت پلاستیک به دلیل احتمال همیشگی شدن آن نگران هستند، چون تلاش آنان برای کاهش استفاده از پلاستیک‌های یک‌بارمصرف را بی‌نتیجه می‌کند و ضایعات پلاستیک اقیانوس‌ها را افزایش می‌دهد.

بر اساس آمار منتشرشده موسسه‌های غیرانتفاعی، بیشترین میزان جمع‌آوری زباله‌ها مربوط به ضایعات پلاستیک است که حدود 10 برابر دیگر زباله‌ها توسط داوطلبان پاکسازی بین‌المللی ساحل از اقیانوس‌ها جمع‌آوری می‌شوند. همچنین مرگبارترین زباله دریایی است که ده‌ها سال یا بیشتر در محیط زیست باقی می‌مانند.

به همان اندازه که محصولات پلاستیک‌هایی مانند دستکش، ماسک و سایر تجهیزات پزشکی برای محافظت از کادر بهداشتی در خط مقدم این بیماری مهم هستند، میزان تولید این ضایعات و مدیریت در بازیافت آنها نیز مهم است.

در چند سال اخیر روش‌هایی برای کاهش استفاده از ضایعات پلاستیکی در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود، اما در حال حاضر به دلیل "احتیاط بیشتر" و ترس از افزایش همه‌گیری، اقدامات سخت محیطی در مورد کاهش ضایعات پلاستیک مانند گذشته اجرا نمی‌شوند.
در چند سال اخیر روش‌هایی برای کاهش استفاده از ضایعات پلاستیکی در بسیاری از کشورها اجرا می‌شد، اما در حال حاضر به دلیل “احتیاط بیشتر” ضایعات پلاستیک پس از کرونا افزایش یافته.

تولید ماسک‌ با پلاستیک‌های بازیافتی از اقیانوس‌ها

مرکز آموزش غواصی (PADI) با استفاده از ضایعات پلاستیک بازیافتی از اقیانوس‌ها ماسک دوستدار محیط زیست تولید می‌کند.

 انجمن حرفه‌ای مربیان غواصی (PADI) با همکاری یک شرکت تجاری با نام Rash’R  با استفاده از ضایعات پلاستیکی موجود در اقیانوس‌ها ماسک‌های دوستدار محیط‌زیست تولید می‌کند.

بر اساس اطلاعات موجود در وب‌سایت این انجمن، ماسک‌ها از بطری‌های بازیافت شده از اقیانوس ساخته می‌شوند و در هر بسته از این ماسک‌ها پنج فیلتر کربن موجود است.

شرکت تجاری این انجمن نیز اعلام کرد: قیمت هر ماسک تولیدی حدود 20 دلار است و علت این قیمت مراحل سخت تولید است.

لیزا نیکلین، معاون بازاریابی انجمن غواصی گفت: ” از فروش این محصولات سودی حاصل شرکت نمی‌شود و هدف ما محافظت از اقیانوس‌ها و شرکت در شرایط کنونی است، به همین دلیل با همدلی و بدون اهداف مالی در این شرایط دشوار فعالیت می‌کنیم.”

در حال حاضر، پیش‌فروش ماسک‌های کودکان نیز در سایز کوچک آغازشده است.   

نیکلین می‌گوید: بر اساس تعداد سفارش‌هایی که تاکنون دریافت شده این ماسک‌ها به بازیافت 1267 پوند زباله اقیانوس کمک کرده است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می‌کنند از ماسک برای کاهش سرعت انتشار کروناویروس و پیشگیری از انتقال این ویروس توسط ناقلین بدون علامت استفاده شود.

بر اساس نتایج تحقیقی که در سال 2016 توسط انجمن جهانی اقتصاد منتشرشده، سالانه هشت میلیون تن زباله پلاستیکی وارد اقیانوس‌ها می‌شود.

آدرس تلگرام گارانتی پلاستیک

پست های مرتبط

دیدگاه خود بنویسید