اخبار پلاستیک ضایعات پلاستیک گارانتی پلاستیک

پاکسازی بستر دریا از پلاستیک با ربات‌ها

ربات‌ پاکسازی بستر دریا

فروش ویژه گرانول پلاستیک

رهاسازی زمین از شر زباله‌های موجود در زیر آب کار ساده‌ای نیست، اما پروژه پاکسازی بستر دریا از پلاستیک با ربات‌های خودران می‌تواند کمک کننده باشد.

ربات‌ پاکسازی بستر دریا
ربات‌ پاکسازی بستر دریا

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای،  ضایعات پلاستیک ها امروزه در همه جا هستند. از آب های اقیانوس ها گرفته تا سطل های زباله، ضایعات پلاستیک ها و انواع زباله ها به معنای واقعی کلمه در همه جای زمین پیدا می شوند. بنابراین این واقعیت که کف دریاها نیز از شر ضایعات پلاستیک ها مصون نمانده اند، تعجب آور نخواهد بود.

خوشبختانه “مرکز تدارکات و خدمات دریایی فرانهوفر”(CML) و یک شبکه بین المللی از شرکا با استفاده از ربات های خودکار در پروژه ای به نام “SeaClear” اقدام به حل این مشکل کرده اند.

طبق گفته این مرکز، سالیانه ۸۶ میلیون تن ضایعات پلاستیک در اقیانوس ها رها می شوند و جمع آوری آنها کار ساده ای نیست. برای مقابله با این مشکل بزرگ یک سامانه اساسی متشکل از یک پهپاد، دو زیردریایی کنترل از راه دور و یک شناور سطحی بدون سرنشین به عنوان کشتی مادر استفاده خواهد شد.

پاکسازی بستر دریا از پلاستیک با ربات‌ها

از این سامانه در مناطق ساحلی که عمده زباله ها از آنجا به اقیانوس ها وارد می شوند، استفاده می شود. بدین ترتیب ابتدا از پهپاد و یکی از زیردریایی ها برای شناسایی ضایعات استفاده می شود. اگر زباله ها هم در سطح آب و هم بستر دریا وجود داشته باشند، زیردریایی دوم به بستر دریا می رود و یک سطل زباله را که قابلیت گرفتن و مکش زباله دارد، با خود به بستر دریا می برد. در انتها همه زباله ها از آب بیرون آورده می شوند و در یک سطل زباله دفع می شوند.

تفکیک قائل شدن میان زباله ها و حیوانات دریایی و ساختارهای طبیعی مانند مرجان ها نکته مهم دیگری است که باید در نظر گرفته می شد. بنابراین زیردریایی دوم از الگوریتم های مبتنی بر هوش مصنوعی برای تشخیص این موضوع استفاده می کند.

پاکسازی بستر دریا از پلاستیک با ربات‌ها
پاکسازی بستر دریا از پلاستیک با ربات‌ها

فناوری این نوع ربات ها

در حال حاضر این فناوری در دو مکان مختلف با عمق ۲۰ تا ۳۰ متری در هامبورگ آلمان و دوبروونیک کرواسی در حال آزمایش است.

پروژه “SeaClear” داده های متنوعی را فراهم کره است، زیرا این دو مکان کاملاً با هم متفاوت هستند. سواحل هامبورگ یک منطقه صنعتی با دید کم از زیر آب است و سواحل کرواسی یک نقطه تمیز و آرام است که در بین گردشگران محبوب است.

پاکسازی بستر دریا از پلاستیک با ربات‌ها
پاکسازی بستر دریا از پلاستیک با ربات‌ها

“یوهانس اوفنر” مدیر این پروژه اظهار داشت: پس از پایان این آزمایش، یک قدم به حل مشکل دفع زباله از بستر دریاها نزدیک خواهیم شد.

وی افزود: با توجه به تخمین تولید چهار برابری پلاستیک تا سال ۲۰۵۰، در صورت عدم انجام اقدامات لازم این چنینی به یک مشکل بزرگ دچار خواهیم شد. زیرا طبق گفته مجمع جهانی اقتصاد، نسبت وجود پلاستیک به ماهی ها در سال ۲۰۱۴ یک به پنج بوده است و تا سال ۲۰۵۰ می تواند به تعداد ماهی های موجود در اقیانوس ها زباله پلاستیکی وجود داشته باشد.

انتهای پیام

آدرس تلگرام گارانتی پلاستیک

پست های مرتبط

دیدگاه خود بنویسید